نحوه انتقال Issue بین دو Instance نرم افزار JIRA

یکی از مشکلات نرم افزار JIRA که از نسخه های اولیه وجود داشته و شاید بتوان گفت تاکنون در نسخه فعلی (نسخه 6.1.4) برطرف نشده مبحث Import داده ها به این نرم افزار است.

Export هائی که از این نرم افزار گرفته می شوند شامل کلیه بخش های نرم افزار اعم از پروژه ها، Issueها، گردش کارها، انواع Schemeها فیلد های سفارشی و … است و چنانچه بخواهیم داده های قبلی سیستم رو بازگردانیم، باید کلیه بخش های فعلی سیستم حذف شده و با داده های سابق جایگزین شوند. البته این ویژگی خود نیز مزایایی خواهد داشت و آن این است که کاربر یکباره کلیه اطلاعات قبلی را باز می گرداند. مشکل زمانی به وجود بیاید که ما بخش خاصی از آن داده های قبلی را بخواهیم به سیستم فعلی منتقل کنیم. البته ایجاد مجدد Schemeها کار ساده ایست و گردش کارها نیز قابلیت Import و Export را دارند. اما اگر بخواهیم مثلا تعدادی از Issueهای سیستم قبلی رو به سیستم فعلی منتقل کنیم این کار به آسانی قابل انجام نیست.

در این نوشتار برای حل این مشکل نحوه استفاده از افزونه JIRA Importer Plugin شرح داده خواهد شد. در این مثال قصد داریم تعدادی Issue را از جیرا ورژن 4 به جیرا ورژن 6 منتقل کنیم.

این پلاگین به صورت Built-in در ورژن های جدید JIRA موجود است و در صورتی که شما آن را نصب نکرده اید از طریق بازارچه Atlassian به آدرس https://marketplace.atlassian.com آن را یافته و نصب کنید.

1

مراحل انجام کار:

خروج داده ها از JIRA مبدا

وارد سیستم جیرا مبدا خود شده و از تب Issues گزینه Search for Issues را انتخاب کنید.

2

لیست Issue های مورد نظر خود را جستجو کرده و از بخش Views گزینه Excel (all fields) را انتخاب کنید.

3

اصلاح Encoding داده ها

قبل از وارد کردن این داده ها به جیرا مقصد باید فایل اکسل مربوطه به صورت فایل با فرمت CSV ذخیره شود. از آنجائی که گزینه Save As برنامه اکسل مشکل Encoding برای عبارات و اصطلاحات فارسی به وجود می آورد، لازم است قبل از شروع فرایند Import این مشکل برطرف شود. برای حل این مشکل مطابق زیر عمل کنید:

فایل اکسل خود را باز کنید. برای Import کردن این فایل باید تنها اطلاعات مربوط به Issueها در داخل آن باشد. پس سطور اضافه فایل را که شامل 3 سطر اول و یک سطر آخر می شود را پاک کنید.

4

با انتخاب گزینه Save As از منوی File داده ها را با فرمت Unicode Text ذخیره کنید. اکسل خود را ببندید.
فایل جدید خود را با برنامه Notepad باز کرده و فضاهای خالی فایل را با Replace کردن با کاراکتر کاما انگلیسی (,) جایگزین کنید. برای این کار قسمتی از فضای خالی داخل فایل notepad را انتخاب کرده و کپی کنید، سپس آن را در بخش Find What قرار دهید. در بخش Replace with کاراکتر کاما را وارد کنید.

5

بعد از انجام این کار باید فایل به صورت زیر شده باشد:

6

از منوی File گزینه Save As را انتخاب کنید. در بخش Encoding گزینه UTF-8 را انتخاب کرده و فایل را با نام YourName.csv ذخیره کنید.

انتقال اطلاعات به JIRA مقصد

جیرا خود را باز کرده و وارد بخش System از منوی مدیریت شوید.

7

از بخش Import and Export گزینه External system import را انتخاب کنید.

8

در این بخش از لیست گزینه های موجود گزینه اول Insert From Coma Seperated Valus (CSV) را انتخاب کنید.

9

فایل CSV خود را انتخاب کرده و بر روی گزینه Next کلیک کنید.

10

این بخش برای تعیین پروژه مقصد تعریف شده است. چنانچه تمایل دارید لیست Isssue های خود را به یک پروژه مشخص در جیرا مقصد انتقال دهید این پروژه را از فیلد Import to JIRA Project انتخاب کنید.چنانچه Issue ها قرار است به چند پروژه مختلف منتقل شوند، باید کلید پروژه مرتبط در داخل فایل CSV برای هر سطر از اطلاعات Issue ها وجود داشته باشد. در این مثال قصد داریم تمامی اطلاعات را به یک پروژه منتقل کنیم. پس نام این پروزه را از فیلد مربوطه انتخاب می کنیم. یکی از مشکلات این شیوه انتقال این است که به ازای تمامی کاربرانی که به عنوان Assignee و Reporter در داخل فایل اکسل تعریف شده اند، یک کاربر جدید در جیرا مقصد تعریف خواهد شد. فیلد دوم این فرم برای تعریف پسوند ایمیلبرای کاربران جدید استفاده خواهد شد. بر روی گزینه next کلیک کنید.

11

در این بخش فیلد های مبدا و مقصد را به هم نگاشت کنید. لازم به ذکر است چنانچه Custom Filedی در جیرای مبدا وجود داشته باشد، باید معادل آن نیز در جیرا مقصد ایجاد شود.چنانچه این گزینه برای شما نیز وجود دارد، نگران طی کردن مراحل تا این مرحله نباشید. کافی است که از یک مرورگر دیگه جیرای فعلی خود را باز کنید، سپس لیست فیلد های خود را ایجاد کرده و سپس صفحه نگاشت فیلد ها را Refresh کنید.

12

در صورتی که فیلدی در JIRA مبدا وبه تبع آن در فایل CSV وجود دارد که به اطلاعات آن نیازی ندارید، بهتر است که گزینه Don’t Map Field Value را برای این فیلد ها انتخاب کنید. پیشنهاد من این است که برای فیلد های Assignee و Reporter نیز این گزینه را انتخاب کرده و برای Issue های انتقالی خود در جیرا جدید این دو فیلد را مجددا تنظیم کنید تا از ایجاد کاربران اضافی در سیستم خودداری کنید. ذکر این نکته مهم است که حتما باید یکی از فیلدهای فایل csv با فیلد Summary جیرا مقصد نگاشت شود. بر روی دکمه Next کلیک کنید.

در این مرحله Status گردش کارها نگاشته می شود. گزینه ها را تنظیم کرده و بر روی گزینه Next کلیک کنید. با اتمام این مرحله Issue ها به داخل سیستم جدید منتقل خواهند شد.

13